Milijone žensk po vsem svetu trpi za simptomi hormonskega neravnovesja. Značilno hormonsko neravnovesje je mena Težave v menopavzi običajno obsegajo naslednje simptome:
- vročinski oblivi,
- nočno potenje,
- težave s prekomerno težo,
- nihanja v razpoloženju,
- depresija,
- težave s spanjem,
- suha nožnica,
- izguba spolnega nagona,
- težave z uriniranjem,
- razdražljivost.
Kaj je mena težave ki prinaša
Menopavza je čas v življenju ženske, ko se proizvodnja estrogenov, progesterona in testosterona v jajčnikih (ovarijih) spremeni (običajno zmanjša). V povprečju nastopi v 51. letu starosti, vendar pa je to obdobje zelo široko in je za vsako žensko specifično. V medicinskem smislu je menopavza definirana kot čas pri ženski, ko prenehajo menstrualni cikli za obdobje vsaj 12 mesecev. Kljub temu, da ta definicija jasno razlaga pojav, pa se sam proces lahko prične že do 10 let prej (obdobje imenovano perimenopavza).
Že mnogo pred nastopom menopavze ženske opazijo določene spremembe. Cikli postajajo krajši, opaziti je pomanjkanje energije, izgube moči in libida. Prav tako se pojavljajo pogosta nihanja v razpoloženju, razdražljivost, depresija, apatičnost in pozabljivost. Vsi opisani simptomi so povezani tudi z zmanjšanjem vrednosti progesterona, estrogena ali testosterona.
Perimenopavza je čas pred in leta po zadnjem menstrualnem ciklu, med katerim se hormonski vzorec jajčnikov spremeni. Povprečna starost pri kateri pride do nerednih mesečnih ciklov je približno 47 let, vendar se pri nekaterih lahko pojavi že zelo zgodaj (pri 35. letu). Kot menopavza je to naraven del življenjskega cikla ženske. Ženske v perimenopavzi lahko izkusijo številne simptome, ki so enaki težavam v meni.
Na mena težave vplivajo še stres, kakovost hrane, količina telesne vadbe in pa vnos strupenih snovi v okolju (t.i. hormonski motilci), katerim smo vsakodnevno izpostavljeni.
Na podlagi ugotovljenega hormonalnega stanja in morebitnega hormonskega neravnovesja lahko zdravnik/terapevt pripravi ustrezno terapijo, ki vključuje bodisi blaženje simptomov, predpis ustrezne prehrane, plan vadbe ali pa se odloči za zdravljenje z nadomestno hormonsko terapijo (t.i. bioidentični hormoni).
Več o simptomih menopavze in ugotavljanju hormonskega neravnovesja pa v spodnjem prispevku z dr. Polono Podnar v oddaji Za Zdravje.
Vas težave v menopavzi zanimajo še bolj podrobno? Preberite še:
- Težave v menopavzi
- Hormonsko neravnovesje
- Estrogen v infografiki
- Hormoni v meni in posvet pri specialistu
- Društvo menopavza Maribor