Pred zanositvijo
Dobro je vedeti, kakšne možnosti imamo za zanositev, tudi, če ne nameravamo ustvarjati družine. Vse pogosteje se namreč v razvitem svetu dogaja, da se ženske zaradi kariere za družino odločajo kasneje v življenju, ko pa so seveda možnosti za zanositev precej manjše.
Pri odkrivanju te možnosti nam je v pomoč Anti Muellerjev hormon (ali AMH), ki nam pokaže našo ovarijsko rezervo. S tem podatkom ginekolog lahko oceni možnosti za zanositev in tako poda oceno plodnosti.
AMH tako daje vpogled v ovarijsko rezervo, endokrinologom pa pomaga napovedati odziv telesa na stimulacijo jajčnikov in pomaga izbrati najboljšo strategijo tudi za oploditev z biomedicinsko pomočjo.
Noseča sem!
Kaj pa zdaj?
Nosečnost lahko zelo enostavno preverimo že sami doma, z urinskimi testi nosečnosti. Vendar pa go ginekolog za potreditev nosečnosti želel še analizo krvi, v kateri bomo iskali hormon BhCG, ki zagotovo potrdi nosečnost. Prav tako pa se glede na koncentracijo tega hormona v krvi lahko sklepa o trajanju nosečnosti in celo o številu plodov.
Nekje v 8. tednu nosečnosti bo vaš izbrani ginekolog opravil prvo ultrazvočno preiskavo in s tem ugotavljal, če je nosečnost v maternici ali gre za morebitno izvenmaternično nosečnost. Določil bo število plodov in vitalnost (navzočnost plodovih srčnih utripov), dolžino ploda in s tem pričakovani termin poroda. Pregleda tudi samo maternico in oba jajčnika.
Nekje okrog 8. tedna nosečnosti pa vas bo ginekolog napotil tudi na dvojni hormonski test, s katerim se ob nuhalni svetlini ugotavljajo morebitne kromosomske nepravilnosti ploda, kot je recimo Downov sindrom, trisomija na 18. kromosomu (Edwardsov sindrom) ali trisomija na 13. kromosomu (Patau sindrom).
