Vas kaj zanima?

Nahajate se na FAQ sekciji, kjer si preberite že objavljene odgovore. V kolikor vašega vprašanja ni med omenjenimi nam ga posredujte preko kontaktnega obrazce ali pa nam pišite na
laboratorij@medicareplus.si

FAQ povezana z odvzemom krvi:

Priprava na odvzem krvi

Še pred odvzemom krvi morate vedeti katere preiskave potrebujete, da se lahko ustrezno pripravite na odvzem krvi.

Nekatere preiskave namreč zahtevajo, da kri oddate na tešče (vsaj 8-12 ur), druge da upoštevate čas odvzema krvi v dnevu, nekatere pa, da kri oddate v točno določenem delu ciklusa menstruacije.

Pred odvzemom krvi se prav tako odsvetuje kajenje, večji fizični napor in jemanje nenujnih zdravil.

Če niste prepričani kako se pripraviti na odvzem krvi, nas lahko pred obiskom pokličete in povprašate.

Odvzem krvi
Odvzeme krvi opravljajo strokovni delavci s certifikatom za odvzem krvi. V primeru, da imate ob odvzemu krvi kakše zahteve (strahove, slabe izkušnje in podobno), nam lahko to še pred odvzemom sporočite. Prosite lahko tudi, da odvzem opravi najbolj izkušen strokovni delavec.

 Kljub strokovno opravljenem odvzemu krvi, se lahko pojavi slabost, vrtoglavica ali omotica. Včasih lahko pride tudi do kratkotrajne izgube zavesti. Vsake spremembe v počutju nam sporočite takoj ob nastanku, da bomo lahko primerno ukrepali.

Po odvzemu krvi

Tudi po strokovno opravljenem odvzemu krvi se v redkih primerih lahko pojavijo zapleti v obliki krvavitev na mestu vboda, nastanek potpludbe oziroma hematoma (kjer gre za izliv krvi v podkožno tkivo) ali vnetja. Izjemno redko lahko pride tudi do poškodbe živca.

Po odvzemu krvi boste od strokovnih delavcev dobili navodila, ki jih v izogib težavam dosledno upoštevajte.

Roko bomo povili s posebnim trakom, ki namesto vas pritiska na mesto vboda in tako zaustavlja krvavitev. Roke ni treba krčiti in ni treba dodatno pritiskati na mesto vboda. Povoj pustite vsaj 20 minut po odvzemu krvi. Če trak puščate na roki predolgo, se lahko pojavi mravljinčenje v prstih, zato upoštevajte navodila.

V primeru hematoma ali bolečine na mestu vboda, lahko kožo večkrat na dan hladite z obkladki ali s fiziološko raztopino.

Če opažate dodatne težave, svetujemo obisk osebnega zdravnika.

FAQ povezana s hormonskimi testi:

Kako opravim hormonski test iz sline?

Izberite preiskavo, ki jo želite in izpolnite spletni obrazec za naročilo testiranja. Nato običajno naslednji dan prejmete paket za samovzorčenje sline. Vzorčite po navodilih. Nato vzorce pošljete s priloženo kuverto nazaj v laboratorij, kjer bomo opravili analizo. Ob zaključeni preiskavi vas o tem obvestimo preko e-pošte in pošljemo izvid.

Kakšne vrednosti prejmem v izvidu?

Večina rezultatov je podanih v pmol/L. Nekateri rezultati so podani v nmol/L ali  ng/ml. Poleg so vedno tudi referenčne vrednosti (nizka in visoka vrednost), da tudi sami vidite kje se glede na splošno populacijo nahaja vaš rezultat. Vrednosti veljajo za proste hormone – bioaktivne. Več o razliki med prostimi in vezanimi hormoni pa si lahko preberete tukaj. 

Ali so izmerjene vrednosti točne?

Analiza uporablja certificirane reagente (vsi z CE in IVD) na za tem namenjenem analizatorju (spektrofotometer). ELISA tehnika se že dolgo časa uporablja v namene rutinske diagnostike. V tem primeru določamo nivo proste frakcije hormonov (kortizol, testosterona, estradiol, progesterona in melatonina), ki je po raziskavah pokazal visoko (več kot 98%) korelacijo v primerjavi z aktivnimi hormoni v plazmi. V nekaterih primerih (kortiziol in melatonin) predstavlja vzorčenje iz sline precej bolj dostopno in udobno metodo za vzorčenje analitov. Same vrednosti (serumske nasproti tem iz sline) medsebojno težko primerjamo, saj je iz seroloških preiskav zelo težko izmeriti proste frakcije, saj je večina hormonov v krvi vezanih na beljakovine in so zato biološko neaktivni. Dobljene vrednosti bodo v pomoč zdravniku/terapevtu pri ugotavljanju morebitnih hormonskih neravnovesij in potrjevanju kliničnih simptomov. 

Opravil sem preiskavo. Kaj naj naredim z rezultati?

Pokažite jih osebnemu zdravniku oziroma terapevtu, ki je naročil testiranje. V primeru, da ste odšli na testiranje samoiniciativno, potem vsi izvidi vsebujejo referenčne vrednosti znotraj katerih naj bi se nahajal vaš rezultat. V kolikor so vaše vrednosti izven referenčnih vrednosti, se za interpretacijo izvida obrnite na osebnega zdravnika ali terapevta. V kolikor ga ne poznate, nas kontaktirajte in usmerili vas bomo na nekoga, ki vam lahko pomaga. 

FAQ povezana z intoleranco na hrano in testiranjem alergij:

Kako poteka testiranje za nutritivno intoleranco

V primeru, da želite vzorčenje opraviti sami je postopek sledeč: Naročilo lahko oddate na spletni strani za naročilo kompleta za samovzorčenje. Nato običajno naslednji dan prejmete paket z navodili. Vzorčite po navodilih. Ko prejmemo vzorce, bomo v roku 3 dni opravili analizo. Ob zaključeni preiskavi pošljemo izvid.

2. možnost je, da se zglasite v laboratoriju Medicare plus (kje je to) kjer bomo opravili odvzem. Odvzem lahko opravimo iz venske ali kapilarne krvi. Na odvzem pridete kadarkoli v delovnem času laboratorija (delavniki med 7. in 14.30. uro). Ni potrebno biti tešč. Zaradi lažje organizacije dela vas prosimo da vaš prihod najavite na 059-162-018 ali 070-766-322.

Na kaj moram paziti pri vzorčenju intoleranco na hrano?

Pazite, da pred testiranjem ne spreminjate prehranjevalnih navad in uvajate diete in da redno  uživate čim več živil iz seznama živil oziroma paketa, ki ste si ga izbrali. (za vse analize kliknite tu). Le na ta način lahko izmerimo specifična IgG4 protitelesa, značilna za ta tip analize. Če določenega živila sploh ne uživate, so lahko rezultati lažno negativni, saj se v primeru izogibanja protitelesa ne tvorijo.

Kako poteka testiranje laktozne intolerance - dihalni test?

Vodikov dihalni test je namenjen oceni prebave različnih sladkorjev v tankem črevesu, npr. mlečnega sladkorja – laktoza, sadnega sladkorja – fruktoza idr. Motnje pri prebavi teh sladkorjev lahko povzročijo napenjanje, vetrove in drisko.

Izvedba dihalnega testa zahteva kar nekaj predpriprave s strani pacienta, vendar le na ta način lahko zagotovimo točne in kakovostne rezultate testiranja.

PRED TESTIRANJEM

Na dan pred testiranjem ne jejte fižola in drugih stročnic, otrobov, polnovrednih žitaric in sorodnih, z vlakninami bogatih, živil. Zaželena je lahka večerja, bolj beljakovine, kot ogljikovi hidrati (npr. juhe, rižota, itd), vendar ne mlečni izdelki.

Pred testom morate biti vsaj 12 ur tešči, dovoljena je le voda. Lahko vzamete vsa običajna zdravila, razen zdravil za sladkorno bolezen (diabetiki), ker boste na dan testiranja celo dopoldne tešči.

Dan pred testiranjem ne smete uživati alkohola v kakršnikoli obliki. Kajenje zmanjšajte na minimum.

Test ni zanesljiv, če ste v zadnjih dveh tednih jemali kakršenkoli antibiotik, odvajalna sredstva ali ste imeli opravljeno kolonoskopijo; prosimo, da nas na to opozorite.

NA DAN TESTIRANJA

Umijte si zobe, pred testom ni dovoljeno kajenje.

Na dan testiranja ne uporabljajte nobenih alkoholnih preparatov (ustna vodica, razkužila, parfumi).

Če jemljete zdravila, ki kot pomožno snov vsebujejo laktozo, jih na dan testiranja ne vzeti. Opozorite nas, katera zdravila ste vzeli.

Testiranje poteka 3 ure.

POTEK TESTIRANJA

Pred testom boste izprali usta, nato bomo izmerili bazno vrednost, potem pa boste popili kozarec raztopljenega mlečnega sladkorja. V naslednjih 3 urah boste vsake pol ure pihnili v aparat, s čimer bomo izmerili nivo vodika v izdihanem zraku, kar nakazuje na prisotnost bakterij ob intoleranci na laktozo.

Ob pozitivnem testu vas bo morda napenjalo v trebuhu in pregnalo na blato, sicer pa je test popolnoma nenevaren in neboleč.

Med potekom testiranja je potrebno mirovanje, ni dovoljeno sprehajanje ali večja telesna aktivnost. Čim bolj je treba omejiti gibanje, saj to lahko popači rezultate.

Med testom tudi ne smete zaužiti nobene tekočine, niti vode, saj bi to lahko popačilo rezultate.

Ali sem alergičen na neko živilo?

Vedno se pred testiranjem posvetujte tudi z zdravnikom. Ta bo v primeru suma na prave alergije (tipa I) naročil testiranje pri alergologu, ki se diagnostike lahko loti na več načinov. Prvi način so kožni vbodni testi ali pa merjenje specifičnih IgE-jev. Včasih so ti testi negativni, zato se odločimo, da raziskujemo dalje. Nutritivna intoleranca oziroma preobčutljivost zaznava alergije tipa III, ki lahko pojasnijo določene simptome, zaradi katerih ima pacient težave. Več o razlikovanju med alergijami in preobčutljivostjo najdete na tem naslovu.

Ali je testiranje primerno za mojega otroka?

Pred testiranjem o mnenju povprašajte tudi osebnega pediatra. Potem, ko ste izključili možnosti običajnih alergij (tipa I – kot npr mleko, jajca, oreščki) lahko opravite tudi testiranje za alergije tipa III – preobčutljivost.

Pri nas izvajamo presejalno testiranje alergij. To pomeni, da v krvi iščemo prisotnost protitlese IgE, ki pa se ne tvorijo, če je otrok na kakšni izločitveni dieti. Zato je dobro, da pediater presodi ali bo otrok prenesl ponoven stik z alergenom, kar je nujno pred testiranjem.

Vendar pa naj bo starost otroka vsaj 18 mesecev, saj se pred to starostjo imunski sistem šele razvija, v otrokovem krvnem obtoku pa krožijo še mamina protitelesa.

Katera živila so v posameznem panelu?

SEZNAM ŽIVIL 20+ ALERGENOV

Mlečne beljakovine, kokošje celo jajce, gluten, pšenica, koruza, riž, soja, pekovski kvas, svinjina, goveje meso, ribe mix, raki mix, paradižnik, krompir, jabolko, banana, kivi, kava, kakav, oreški mix. 

SEZNAM ŽIVIL 24 ALERGENOV

Jabolko, banana, korenček, krompir, kazein, kivi, česen, breskev, rž, zelena, gorčica, soja, paradižnik, pšenica, jajce mix, ribe mix, meso mix, zelenjava mix, žita mix, žita mix 2, začimbe mix, mleko mix, oreščki mix, sadje mix.

SEZNAM ŽIVIL 88 ALERGENOV

Ananas, janež, jabolko, marelica, pekovski kvas, banana, bazilika, hruška, cvetača, brokoli, ajda, Camembert sir, indijski orešček, koper, pira, grah, jagoda, arašidi, postrv, Gouda sir, pomelo, zeleni fižol, kumara, oves, lešnik, slanik, malina, proso, piščanec, polenovka, kamilični čaj, korenje, krompir, kazein, višnje, kivi, česen, repa, kokos, solata, morski rakci, mleko, kumina, losos, jagenjček, por, leča, lovorjev list, koruza, skuša, mandlji, mango, muškatni orešček, pomaranča, paprika, peteršilj, meta, breskev, sliva, šampinjoni, redkvica, riž, govedina, rž, brstični ohrovt, ovčje mleko, črni poper, svinjina, zelena, gorčica, soja, šparglji, špinača, rumenoplavuti tun, timijan, paradižnik, grozdje, puran, vanilija, kokošje jajce, oreh, beli fižol, pšenica, kozje mleko, cimet, limona, bučke, čebula.

SEZNAM ŽIVIL 184 ALERGENOV 

Meso: Divji prašič, Govedina, Jagnjetina, Piščanec, Puran, Račje meso, Srnjad, Svinjina, Teletina – kuhana, Zajčje meso

Morska hrana: Trska (Th. chalcogramma), Sled, Jastog, Kozice, Krap, Losos, Modra klapavica, Morski list, Ostriž, Romb, Rumenoplavuti tun, Sardele, Skuša, Šarenka, Ščuka, Trska (Gadusmorhua)

Sadje: Ananas, Avokado, Banana, Borovnica, Breskev, Brusnica (Vacciniumvitisi.), Češnje, Datelj, Fige, Grenivke, Grozdje, Hruška, Jabolko, Jagoda, Kivi, Kosmulja, Limona,Brusnica, Maline, Mandarina, Mango, Marelica, Nektarina, Papaja, Pomaranča, Pomelo, Rdeči ribez, Robide, Sladka melona, Slive

Zelenjava: Amarant – Ščir, Artičoke, Beli fižol, Beluši, Blitva, Bob, Brstični ohrovt, Buče, Bučke, Cvetača, Čebula, Česen, Čičerika, Drobnjak, Endivija, Grah, Hren, Jajčevec, Janež, Kitajsko zelje, Koleraba, Koromač, Korenje, Kreša, Krompir, Kumare, Leča, Motovilec, Ohrovt, Paprika, Paradižnik, Pesa, Peteršilj, Por, Redkvica, Regrat, Rukola, Solata, Špinača, Švedska repa, Zelena, Zelene olive, Brokoli, Stročji fižol, Zelje

Žita: Ajda, Divji riž, Gluten, Ječmen, Kamut pšenica, Koruza (sladka, vložena), Koruza (moka), Oves, Pira, Proso, Pšenica, Riž, Rž, Sezam, Soja

Mlečni izdelki/Jajčni izdelki: Alfa-laktalbumin, Beta-laktoglobulin, Kazein, Kokošje jajce, Kozje mleko, Kravje mleko – surovo, Ovčje mleko, Sir Camembert, Sir Gouda

Zelišča in začimbe: Pekoča paprika, Cikorija, Cimet, Curry, Gorčica, Gumi iz zrn rožičevca, Hmelj, Ingver, Kardamom, Konoplja, Koper, Kumina, Kurkuma, Lovorjev list, Majoram, Muškatni orešček, Nageljnove žbice, Origano, Poper – črn, Poprova meta, Rožiči, Rožmarin, Koriander, Bazilika, Vanilija, Timijan, Laneno seme, Beli volčji bob, Žajbelj, Kajenski poper

Oreščki: Ameriški oreh, Arašid, Brazilski orešček, Indijski orešček, Kokos, Kostanj, Lešnik, Oreh, Mandlji, Pinjole,Sončnično seme

Razno: Parazit (Ascarissuum), Aspartam – sladilo, Gliva (Candidaalbicans), Cvetni prah, Črni čaj, Glutamat, Guar gumi, Kakav, Kamilice, Kava, Lipov čaj, Pekovski kvas, Pivski kvas, Ječmenov slad, Šampinjon, Zeleni čaj, Lisičke, Kvinoja

vji prašič, Govedina, Jagnjetina, Piščanec, Puran, Račje meso, Srnjad, Svinjina, Teletina – kuhana, Zajčje meso

Morska hrana: Trska (Th. chalcogramma), Sled, Jastog, Kozice, Krap, Losos, Modra klapavica, Morski list, Ostriž, Romb, Rumenoplavuti tun, Sardele, Skuša, Šarenka, Ščuka, Trska (Gadusmorhua)

Sadje: Ananas, Avokado, Banana, Borovnica, Breskev, Brusnica (Vacciniumvitisi.), Češnje, Datelj, Fige, Grenivke, Grozdje, Hruška, Jabolko, Jagoda, Kivi, Kosmulja, Limona,Brusnica, Maline, Mandarina, Mango, Marelica, Nektarina, Papaja, Pomaranča, Pomelo, Rdeči ribez, Robide, Sladka melona, Slive

Zelenjava: Amarant – Ščir, Artičoke, Beli fižol, Beluši, Blitva, Bob, Brstični ohrovt, Buče, Bučke, Cvetača, Čebula, Česen, Čičerika, Drobnjak, Endivija, Grah, Hren, Jajčevec, Janež, Kitajsko zelje, Koleraba, Koromač, Korenje, Kreša, Krompir, Kumare, Leča, Motovilec, Ohrovt, Paprika, Paradižnik, Pesa, Peteršilj, Por, Redkvica, Regrat, Rukola, Solata, Špinača, Švedska repa, Zelena, Zelene olive, Brokoli, Stročji fižol, Zelje

Žita: Ajda, Divji riž, Gluten, Ječmen, Kamut pšenica, Koruza (sladka, vložena), Koruza (moka), Oves, Pira, Proso, Pšenica, Riž, Rž, Sezam, Soja

Mlečni izdelki/Jajčni izdelki: Alfa-laktalbumin, Beta-laktoglobulin, Kazein, Kokošje jajce, Kozje mleko, Kravje mleko – surovo, Ovčje mleko, Sir Camembert, Sir Gouda

Zelišča in začimbe: Pekoča paprika, Cikorija, Cimet, Curry, Gorčica, Gumi iz zrn rožičevca, Hmelj, Ingver, Kardamom, Konoplja, Koper, Kumina, Kurkuma, Lovorjev list, Majoram, Muškatni orešček, Nageljnove žbice, Origano, Poper – črn, Poprova meta, Rožiči, Rožmarin, Koriander, Bazilika, Vanilija, Timijan, Laneno seme, Beli volčji bob, Žajbelj, Kajenski poper

Oreščki: Ameriški oreh, Arašid, Brazilski orešček, Indijski orešček, Kokos, Kostanj, Lešnik, Oreh, Mandlji, Pinjole,Sončnično seme

Razno: Parazit (Ascarissuum), Aspartam – sladilo, Gliva (Candidaalbicans), Cvetni prah, Črni čaj, Glutamat, Guar gumi, Kakav, Kamilice, Kava, Lipov čaj, Pekovski kvas, Pivski kvas, Ječmenov slad, Šampinjon, Zeleni čaj, Lisičke, Kvinoja

Imam težave z vzorčenjem krvi. Kaj lahko storim?

Pred vzorčenjem roke razkužimo in opremo pod toplo vodo. Vbodno mesto razkužimo s priloženim alkoholnim robčkom. Nato vbodemo prst in prikazala se bo kapljica krvi. Še naprej se držimo za vbodno mesto, saj bomo le tako stimulirali pretok krvi. Ko se nabere velika kaplja nanjo prislonimo vzorčevalno ampulo in počakamo, da kri steče vanjo. Kri bolj teče, če smo sproščeni, če roke niso mrzle, če visijo ob telesu in če pred vbodom prst pomasiramo. V primeru težav (da ste že porabili lanceto in se je vbodno mesto že zacelilo, ali pa se je kapilarka zamašila) nas pokličite in poslali vam bomo nov komplet za vzorčenje ali pa vas bomo povabili k odvzemu v naš laboratorij.

FAQ povezana z ostalimi preiskavami:

Na kaj moram biti pozoren pri preiskavah

Pazite da ste pri biokemijskih preiskavah (holesteroli, jetrni testi, sladkorji) tešči. Odvzem zato vršimo do 10.00 ure dopoldne. Biti tešč pomeni ne uživati nobene hrane 8 ur pred samim vzorčenjem. Lahko pa pijete vodo. 

Kako poteka testiranje za ščitnico?

Pri testiranju za ščitnico je pomembno, da se vzorčenje opravi po 10.00 uri dopoldne. Le takrat so namreč vrednosti TSH najbolj točne.

Kdaj prejmem rezultate?

Rezultate preiskav prejmete odvisno od analize. Pri hormonskih testih iz sline vzorce zbiramo, nato pa analize izvedemo enkrat tedensko. To pomeni, da morate za izvide počakati do 5 delovnih dni od prejema vzorca v laboratorij.

Nutritivno intoleranco oz. analizo za skrite alergije v hrani opravimo v 2 delovnih dneh od prejema vzorca.

Rezultate analiz, ki jih posredujemo v pogodbene laboratorije prejmete v 3 delovnih dneh.

Izvidi za biokemične preiskave so opravljeni dnevno, imunološke preisklave pa izvajamo trikrat tedensko.

Kako poteka testiranje za celotno hormonsko sliko?

V celotno hormonsko sliko zajamemo tri najpomembnejše žleze v telesu. To so ščitnica, kjer merimo hormone fT3, fT4 in TSH, potem spolne žleze, kjer merimo hormone estradiol, progesteron, testosteron, LH, FSH, PRL in nadledvična žleza, kjer merimo hormona kortizol (v celodnevnem profilu) in DHEA. Poleg vseh naštetih hormonov pa, zaradi vpliva na splošno zdravje, preverimo še nivo vitamina D in B12 ter splošno krvno sliko.

V kolikor še imate redne cikluse, morate na odvzem krvi priti dvakrat v času ciklusa, in sicer 2.-4. dan za hormone FSH in LH ter 20.23. dan za hormone progesteron, estradiol. Ostali hormoni so neodvisni od ciklusa.


Ponujamo klasično celotno hormonsko sliko, sliko za menopavzalno žensko, sliko za neplodnost, PCOS ali pa hormonsko sliko za moške.

Splošna celotna hormonska slika (klasična) vključuje naslednje preiskave: Progesteron, Estradiol, Testosteron, celodnevni profil Kortizola + DHEA, Ščitnične hormone (TSH, fT3 in fT4) ter hormone FSH, LH, PRL, hemogram, vitamin D in vitamin B12 ter SHBG in FTI indeks.

Krvni izvidi so pripravljeni isti ali naslednji dan.

Pri hormonih iz sline prejmete na dom vsa navodila skupaj z ampulami za vzorčenje. Upoštevate navodila za vzorčenje in nam vzorce pošljete ali prinesete, takrat ko pridete na odvzem krvi. Nato v približno 5-7 delovnih dneh prejmete izvide sline.

Test nosečnosti oz β-hCG

Pri nas za potrjevanje nosečnosti uporabljamo hormon β-hCG, podan v E/L. 

Prisotnost β-hCG v krvnem obtoku kmalu po spočetju in posledično višanje njegove koncentracije v zgodnjem gestacijskem razvoju, je odličen pokazatelj za zgodnje odkrivanje nosečnosti.

Mnogo bolj kot prva izmerjena vrednost β-hCG, je pomembno naraščanje oz. podvajanje vrednosti. V 48 urah je zadovoljiv dvig vrednosti za najmanj 66%, pričakuje pa se, da se vrednost β-hCG vsakih 48-72 ur, podvoji.

V primeru (pre)nizkih vrednosti je tako smiselno ponavljanje krvnega testa čez 2 do 3 dni in podrobno spremljanje razvoja nosečnosti.

Izvide za β-hCG pripravljamo ob torkih, četrtkih in petkih. Kri lahko oddate vsak dan.